Średnia oczekiwana długość życia na świecie wynosi aktualnie 69.6 lat! Maksymalna długość życia ludzkiego wynosi jednak około 120 lat i determinowana jest długością życia tkanek.
Dlaczego wiec wykorzystujemy tylko wiele ponad połowę czasu którego dała nam natura?
10.000 lat temu człowiek żył średnio około 33 lat. Chociaż dziś nie wydaje się to zbyt imponujące, pierwotny człowiek żył dłużej niż jego cywilizowani potomkowie. Co więcej, zapisy pokazują, że ludzie pierwotni, którym udało się uniknąć wypadków i drapieżników mogli cieszyć się długim życiem w doskonałym zdrowiu i sprawności fizycznej nawet 90 lat.
Średnia długość życia spadła najniżej w epoce brązu (~ 3300-1200 p.n.e, Starożytny Egipt), gdzie ludzie żyli tylko ok 18 lat, nieznacznie wzrastała przez wieki i dopiero na początku 20 wieku z rozwojem medycyny osiągnęła dzisiejszy poziom.
Coś musiało wiec pójść ‚nie tak’ skoro mino rozwoju cywilizacji i łatwiejszego dostępu do pokarmu i schronienia człowiek żył tylko na tyle długo, aby zapewnić przetrwanie gatunku, jednak niewiele z nas mogło doczekać wnuków.
Dziś choroby przewlekłe, takie jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca są główną przyczyną śmierci na świecie. Kolejnym odsetkiem są wypadki. Niewiele z nas umiera dziś z przyczyn naturalnych. Mój cel to cieszyć się długim życiem w pełni zdrowia i wierze, że pozostając w zgodzie z naturą i słuchając własnego ciała i sygnałów jakie nam wysyła, jest to możliwe.