Ten zabawnie wyglądający owoc zawierają około 60 kalorii i jest bogaty w witaminy C, B1, B2 i B3 oraz minerały takie jak żelazo, wapń i fosfor.

Owoc smoczy jest bardzo lekkostrawny i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. Jest doskonałym źródłem tłuszczów jednonienasyconych, promujących zdrowe serce. Wysoka zawartość błonnika oczyszcza organizm i nie tylko pomaga w walce z zaparciami, ale może również pomóc w regulacji cukrzycy, ponieważ może ustabilizować poziom cukru we krwi.

Przeciwutleniacze zawarte w smoczym owocu pomogą pozbyć się z ciała wolnych rodników i działają przeciwzapalnie na przykład w walce z zapaleniem stawów i pomagają utrzymać młodość organizmu.

W połączeniu z miodem można go stosować jako maseczkę odmładzająca a zmielony używany może być jako maść przeciw trądzikowa (stosować 2 razy dziennie na zaczerwienione obszary na twarzy i skóry, a następnie spłukać wodą).

W połączeniu z sokiem z ogórka i miodem pitaja tworzy związek, podobny do aloesu, który dzięki witaminie B3 łagodzi oparzana słońcem skórę i uwalnia z niej ciepło.

Sok z tego owocu stosowany na włosy farbowane otwiera mieszki włosowe, dzięki czemu włosy mogą oddychać i pozostają zdrowe i gładkie.