Uwielbiam herbatę, niestety tutaj tez należy uważać, ponieważ nawet zdrowe zielone, ziołowe czy też owocowe herbaty, które wydają się być niegroźne mogą być potencjalnym zagrożeniem.
Otóż większość dzisiejszych herbat ekspresowych pakowana jest papierowe torebki, które ze względów estetycznych poddawane są wybielaniu i zgrzewaniu przy użyciu tworzywa termoplastycznego.
Istnieje wiele procesów wybielania, niektóre wykorzystują szkodliwe związki chemiczne (takie jak ditlenek chloru), które trafiają prosto do Twojego kubka. Ditlenek chloru jest utleniającym biocydem oraz toksyną metaboliczną. Inne procesy, w których w teorii nie wykorzystują ditlenku chloru jednak używają papieru z recyclingu a ten zazwyczaj wybielany jest dokładnie tym samym związkiem.
Również dioksyna jest często obecna w wybielanych torebkach -jeden z najbardziej toksycznych związków. Dioksyny absorbowane są przez tkankę tłuszczową a ich półtrwanie w organizmie ocenia się na siedem do jedenastu lat. Badania wykazują że mogą one powodować zakłócenia i uszkodzenia układu hormonalnego i rozrodczego. Mogą to również prowadzić do różnych zaburzeń zachowania i rozwoju, a także wad wrodzonych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Princeton wykazały, że nie ma bezpiecznej dawki, poniżej której dioksyn nie będzie powodować raka. Nie ma jednak badan, które wskazują, że osoby pijące herbatę w wybielonych torebek rzeczywiście dostają raka lub innych chorób częściej niż inne.
W celu wzmocnienia papierowych torebek przed wodą używana jest Epichlorohydryna. Jest związki chemiczny powszechnie stosowany również w produkcji żywic i tworzywach sztucznych. Długoterminowe skutki ekspozycji na epichlorohydrynę to zaburzenia oddechowe. Ponadto, gdy wystawiona na działanie wody, epichlorohydryna jest rakotwórcza.

Ponieważ nie masz pewności, jaka metoda wybielania została zastosowana do uzyskania torebki proponuje unikanie wybielanych torebek, szukaj naturalnych papierowych torebek lub pij herbaty liściaste. Możesz też robić własne mieszanki ziołowe i domowe herbatki. Gorąco polecam też rozgrzewającą herbatę z rozmarynem i pomarańczą.