‚Zero Waste’ to ruch proekologiczny, który skupia się na ograniczeniu lub tez zredukowaniu osobistych odpadów do ‚Zera’ tak, by zmniejszyć oddziaływanie jakie człowiek ma na środowisko.

Przeciętna osoba produkuje nawet do 2kg odpadów dziennie! Wlicza to wszystko, co wyrzucisz w ciągu dnia: opakowania po jedzeniu, przeczytaną gazetę, dziecięce pieluszki czy też chusteczki do demakijażu.

Największym problemem jest plastik. Ten wspaniały wynalazek, który ma wręcz cudowne zastosowanie w medycynie i przemyśle jest obecnie bezmyślnie nadużywany. Koncerny produkują żywność pakowaną w plastikowe pojemniki i butelki. Kawa na wynos w plastikowym kubku towarzyszy wielu od samego rana. Plastikowe naczynia i sztućce jednorazowego użytku są obecne już nie tylko w barach szybkiej obsługi, ale nawet na przyjęciach domowych, gdzie gospodarze cenią sobie wygodę w sprzątaniu bardziej niż losy ziemi. Może po prostu nie zdają sobie sprawy… przecież nikt nas nie uczy o tym co dzieje się z odpadami po tym jak wyniesiemy je do kosza czy zsypu… Tym czasem odpady zostają zakopywane w ziemi… i? i tam własnie leżą prze setki a nawet tysiące lat!

plastic

Ostatnio znaleziono na plaży pudełko po jogurcie z 1976 roku, praktycznie w nienaruszonym stanie, nadal można odczytać wszystkie napisy. Statystyki mówią, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastikowych butelek niż ryb!

platrik-w-morzach

Recykling? Tak, większość plastików można recyklingować. Jest to jednak proces kosztowny, ponieważ śmieci należy najpierw przesortować, oczyścić i przetopić. Większość plastiku produkowana jest w Azji gdzie praca robocza jest tańsza. Często wiec wyprodukowanie nowego opakowania jest bardziej ‚opłacalne’ niż przetworzenie już istniejących pudełek. Firmy zajmujące się recyklingiem zebrany plastik odsyłają statkami do Chin i Indii, gdzie odpady są przetapiane! Niestety tylko 60% procent zostanie przetopione – reszta trafia do rzek a potem oceanów. A wiec recykling nie jest odpowiedzią. Nie przekreślajmy go jednak tak od razu! Niektóre kraje są bardzo efektywne w przerabianiu odpadów, nie tylko plastiku, ale też szkła, papieru i metalu. Warto recyklingować jednak lepszym rozwiązaniem jest po prostu redukcja. Kupuj mniej produktów w plastikowych opakowaniach, noś swoje torby na zakupy i używaj rzeczy więcej niż raz, zamiast sięgać po nowe za każdym razem.

plasticbales

Osobiście zawsze uważałam się ze osobę świadomą i rozważną w swoich wyborach. Nasza 2 osobowa rodzinka zużywa mniej niż przeciętne domostwo podobnego rozmiaru. Nie posiadamy samochodu, do pracy jeździmy na rowerach. Odżywiamy się zdrowo i unikamy paczkowanego, przetworzonego jedzenia. Zakupy robimy często na rynku lub też zamawiamy z supermarketu z dowozem. Mimo tego nasz kosz zapełniał się w niesamowitym tempie! Większość to recykling, jednak dużą porcje stanowiły folie i plastiki, których nie można recyklingować i resztki żywności. W chwili obecnej nasz kosz dzieli się na 3 części, wypomniany już wcześniej recykling, biodegradalne odpady, które można kompostować oraz tak zwany ‚last resort’ czyli ostateczne odpady, których nie można już przetworzyć. Zamiast wyrzucać śmieci co drugi dzień, teraz zajmuje nam ponad tydzień by wypełnić kosz. Jednak dla mnie to dopiero początek na drodze do ‚Zero Waste’.