Bądź przygotowany! To jedna z pierwszych rzeczy jaką się nauczyłam.

Jeśli dasz się zaskoczyć nagle okaże się, że nie masz innego wyjścia niż wziąć reklamówkę lub plastikowe sztućce. Dlatego też, zawsze pamiętaj by mieć przy sobie torbę na zakupy, łyżeczkę a jeśli to możliwe również butelkę i kubek z przykrywką, który może okazać się także świetnym pojemnikiem do transportu niezapowiedzianego nabytku.

Staraj się (w miarę możliwości) przemyśleć to, gdzie będziesz i czego będziesz potrzebować.

W tym roku na święta wybraliśmy się do Tajlandii. Doba w podróży to nie lada wyzwanie na początek drogi do życia bez odpadów. Jednak podeszłam do tego strategicznie i jestem dumna z moich małych sukcesów. Dlatego też chciałam się podzielić z Wami kilkoma radami jak przygotować się do lotu by ograniczyć odpady.

Wybierając się w dłuższą podroż samolotem upewnij się by zabrać swoje słuchawki by cieszyć się pokładowymi filmami bez potrzeby używania dostępnych w samolocie, opakowanych w folię słuchawek. Czasem możesz tez potrzebować adaptora do wtyczki, jakoże niektóre systemy rozrywki pokladowej mają podwójne wejścia.

W przypadku lotów wieczornych i nocnych postaraj się zabrać swój kocyk, szal lub po prostu sweter, gdy nawiew będzie zbyt chłodny.

Postaraj się oprzeć pokusie na pakowane przekąski i darmowe gadżety rozdawane na pokładzie. Czy naprawdę potrzebujesz jednorazowej szczoteczki do zębów i klapki na oczy o podejrzanym zapachu?

plasticheadphones

Posiłek samolotowy wiąże się z jednorazowymi sztućcami. Nie próbowałabym paradować po lotnisku z nożem i widelcem, jednak łyżka z reguły wystarcza, możesz ją bez problemu wnieść na pokład. Ważne jednak by oddać plastikowe sztućce natychmiastowo przy otrzymaniu posiłku, wyraźnie podkreślając stewardessie, że ich nie potrzebujesz i że są nieużyte. Jeśli zostawisz je na tacy, mimo że ich nie użyjesz najprawdopodobniej zostaną wyrzucone. Gdy zapomnisz zabrać łyżkę ze sobą, zachowaj sztućce z pierwszego posiłku – użyj je przy kolejnym i zabierz ze sobą jako ‚awaryjne’.

Własny kubek termiczny nie tylko ogranicza odpady, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści: większe porcje – dla mnie kubek herbaty to kubek, a nie 100 mililitrów w plastiku, którego nie można utrzymać w ręku i nie można za bardzo odstawić, bo jest zbyt lekki i nie ma przykrywki!

Weź też ze sobą pustą butelkę na wodę. Podczas lotu napoje są dostępne w samolocie jednak na lotnisku czekając na boarding lub też podczas przesiadki możesz być spragniony. Po przejściu przez kontrolę bagażu możesz napełnić butelkę i uniknąć kupowania wody w plastiku po budzącej zgrozę cenie. Butelka przyda Ci się podczas wyjazdu codziennie.

water-bottle-refill-at-airport

Dodatkowo jeśli planujesz zakupy z strefie wolnocłowej pamiętaj, by zabrać torbę szmacianą.